Basisschool Vrije School Zaanstreek is de vrijeschool van Zaandam en omstreken

Basisschool Vrije School Zaanstreek is de vrijeschool van Zaandam en omstreken

Het mooiste
speelgoed is je
eigen fantasie.

Gepubliceerd op: 28-09-2026Nieuw

Nieuwsbrief 3 26-27

Agenda

  • 28 september Ouderavond klas 1
  • 1 oktober Ouderavond klas 3 en klas 5
  • 2 oktober Inloopmoment belangstellende toekomstige ouders
  • 6 oktober Rijksmuseum klas 4
  • 9 oktober Studiedag
  • 12 oktober t/m 18 oktober Herfstvakantie
  • 29 oktober Werkavond klas 1 en 2


Weekspreuk

28 september- 2 oktober


Natuur, uw moederlijk bestaan,

Ik draag het in mijn willend wezen;
En vuurkracht van mijn wil,
Zij staalt mijn geestimpulsen
Opdat zij baren zelfgevoel,
Om zo in mijzelf te dragen.


Dag ouders,


In de spreuk van deze week wordt beschreven hoe we de kracht die we in de natuur ervaren ook in onszelf kunnen meenemen. Die kracht kan ons helpen om steeds bewuster te voelen: wie ben ik, wat kan ik en waar wil ik naartoe? Ook bij onze kinderen zien we deze ontwikkeling. Ze ontdekken steeds meer hun eigen mogelijkheden, leren keuzes maken en ervaren dat ze vanuit zichzelf iets kunnen doen en betekenen. Zo groeit stap voor stap het vertrouwen in zichzelf.

Michael- en oogstfeest

Wat kunnen we terugkijken op een stralende Michaelviering. Alles leek te kloppen en in elkaar over te vloeien. De sfeer was fijn, de nieuwe moedspellen in het park werden dapper aangegaan en ook op het plein zag je de kinderen heerlijk samen aan het ‘strijden’. Om de hoek in de kleuterbouw was de sfeer even zo goed: al die kleuters temidden van de geur van vers gebakken brood aan prachtig gedekte lange tafels gaf ook daar een prachtig Michaelsbeeld.

Ons herfstfeest was natuurlijk pas echt compleet toen de prachtige draak van klas 6 aan het einde van de dag op het plein verscheen. Geweldig hoe onze zesde klassers samen met hun juf daarmee helemaal in hun kracht stonden als oudsten van de school.

Nogmaals enorme veel dank voor alle ouderhulp in zowel de kleuterklas als bij de moedspellen. We kregen terug van ouders dat het zoveel gezelliger was als je samen een spel kon begeleiden in plaats van alleen. Het onderstreept opnieuw hoe hard we elkaar nodig hebben bij dit soort dagen en we hopen dat alle (groot-)ouders die deze vrijdag niet in de gelegenheid waren, een volgende keer ook van de partij zijn. Met elkaar dragen we op die manier de jaarfeesten binnen ons vrijeschoolonderwijs.

Michaelconferentie in het Zaantheater

Afgelopen maandag 21 september heeft het team samen met de 22 andere vrijescholen van Ithaka de Michaelconferentie bijgewoond in ons eigen Zaantheater. Het was een prachtige dag rondom het themá ‘Wat vraagt het kind in deze tijd van ons’. De meeste indruk maakte de lezing van Saskia Schepers over neurodiversiteit en neuro-inclusief onderwijs. Centraal stond het besef dat ieder kind op een eigen manier denkt, leert en informatie verwerkt, en dat anders zijn niet betekent dat iets minder goed is. We werden uitgenodigd om niet alleen te kijken naar wat een kind moeilijk vindt, maar juist ook naar talenten, mogelijkheden en wat een kind nodig heeft om tot leren en ontwikkeling te komen. Een inspirerende gedachte die ons helpt om met een open en nieuwsgierige blik naar ieder kind te blijven kijken.


Kinderboekenweek 2026

Van 30 september tot en met 11 oktober is het weer kinderboekenweek. Wij besteden hier als vrijeschool in elke klas op onze eigen manier aandacht aan. Ook zal er in de grote hal een boekenkraam komen waarop we voor elke klas een mooi nieuw boek tentoonstellen. Voor de jongste kinderen tot en met klas 2 zal er op maandagochtend 28 september een muzikale theatervoorstelling Bas&Uk plaatsvinden in onze grote zaal (zie de volgende link Spot aan '26 - '27 / Voorstelling | Bas en Uk). Al met al weer een week om naar uit te kijken.

Studiedag op 9 oktober

Op vrijdag 9 oktober hebben we een studiedag over Burgerschap. We gaan die dag onder leiding van de Begeleidingsdienst voor Vrijescholen verder aan de slag om het vak Burgerschap te implementeren in onze leerlijn. Als team merken we dat we binnen ons vrijeschoolonderwijs de hele dag door op alle mogelijke manieren bezig zijn met burgerschap. Hoe de leerlijn ook echt planmatig en doelgericht kunnen aanvliegen zullen we tijdens deze studiedag verder onderzoeken.

We hebben deze studiedag bewust voorafgaand aan de herfstvakantie gepland om daarmee tegemoet te komen aan een geuite behoefte van veel ouders om de vrijdag voorafgaand aan de vakantie al vrij te kunnen zijn.

Euritmie

We zijn ontzettend blij dat de euritmielessen weer van start zijn gegaan. Op dinsdag verzorgt juf Yvonne Kleinendorst samen met juf Lotje op de harp de euritmielessen in de kleuterbouw. Op vrijdag ochtend neemt juf Yvonne meester Brian mee, die de euritmielessen voor de klassen 1-6 op de piano begeleidt. De vrijdaglessen worden in blokken van circa 6 a 8 weken gegeven. Nu zijn klas 2-3-4 aan de beurt. Daarna volgen klas 1-5-6.

Vrijwillige ouderbijdrage

Enkele weken geleden is de oproep voor de vrijwillige ouderbijdrage verstuurd. De school vraagt een ouderbijdrage, waarmee wij extra activiteiten en specifiek vrijeschool gerelateerde onderwijszaken, zoals bijvoorbeeld de euritmielessen, natuurlijke materialen, kunstzinnig onderwijs kunnen verzorgen.

Middels de volgende link is te lezen waar de vrijwillige ouderbijdrage het afgelopen schooljaar aan is besteed. Klik hier

Ik wil hierbij nogmaals benadrukken dat het hier gaat om een vrijwillige bijdrage, omdat alle kinderen recht hebben op het onderwijs dat zij nodig hebben, ongeacht de financiële middelen van hun ouders/verzorgers.

Tot slot wil ik ook aangeven dat de indicatietabel in de schoolgids, waarbij de bijdrage voor een tweede en volgend kind lager ligt, leidend is boven de algemene tabel die eerder is verstuurd. Ook hiervoor stuur ik een begeleidende link: Klik hier ga naar bladzijde 32.

Tot zover

Hartelijke groet,

Inger Andersson (directeur VSZ)


Zaterdag 21 november is het weer herfstmarkt!

We gaan er weer voor!

De voorbereidingen voor de herfstmarkt zijn in volle gang.

De herfstmarkt is een sfeervol samenkomen van ouders en kinderen. De hele school is omgetoverd in een grote markt. Er komen veel kramen van buitenaf met waren die goed passen bij onze school. Daarnaast verzorgen alle ouders van alle klassen een kraam of een activiteit. Op deze manier komen we samen en leren we elkaar beter kennen. De opbrengst van de herfstmarkt is voor de school, die er weer een mooie bestemming voor heeft. Deze wordt zo spoedig mogelijk, in elk geval voorafgaand aan 21 november, bekend gemaakt.

Voor het op- en afbouwen hebben we nog mensen nodig die kunnen helpen met klaarzetten en alles weer netjes maken voor de nieuwe week. Klik hier voor de padletlink.

Betalen kan, net als vorig jaar, met een QR-code, een strippenkaart en eventueel contant. Bij de meeste kramen kan er ook gepind worden.


Op een rij:

Kleuterouders verzorgen een kabouterkraam. Hier komen allerlei verschillende kabouter knutsels die zijn te koop.

Op vrijdag 20 november van 16-19 uur kan de kraam worden ingericht.

Klas 1 ouders verzorgen een kleine voorstelling naar een verhaal van Grimm. Kaartjes voor de voorstelling kunnen op zaterdag 21 november gekocht worden.

Klas 2 ouders verzorgen een kerst kraam. Hier komen allerlei verschillende kerst-knutsels te koop.

Klas 3 en 4 ouders begeleiden het knutselen in klas 3. De klassenouders verzorgen de materialen, voorbeelden en begeleiding op de markt.

Klas 5 ouders en kinderen verzorgen de tweedehandskraam. Schoolbreed mag er worden ingeleverd vanaf maandag 16 november. Ook dit jaar richten we ons op alleen kinderkleding, speelgoed, puzzels ed. Ingebrachte spullen moeten schoon, heel en/of compleet zijn. We nemen geen ondergoed en sokken aan. In de lerarenkamer zullen gemerkte dozen klaar staan waarin alles gesorteerd kan worden. Laat je tas met spullen dus niet zomaar achter.

Klas 6 ouders en kinderen verzorgen het restaurant! Schoolbreed mag er gebakken en gekookt worden. Inleveren van de baksels kan al op vrijdag 20 november bij het ophalen, om 13 uur of zaterdagochtend voor 10 uur. Plak aub op borden of vormen een naamsticker! Probeer zaterdag 21 november zoveel mogelijk weer mee naar huis te nemen. Op het Padlet prikbord kan je intekenen wat je gaat bakken. We reken op minimaal 15 baksels per klas om het restaurant de hele dag gevuld te houden. Het hoeft helemaal niet ingewikkeld, gewoon lekker!


Kinderen gezocht voor een muzikaal optreden op de herfstmarkt!

Speelt je kind piano, gitaar, viool of fluit en vind hij/zij het leuk om voor een muzikale omlijsting tijdens de herfstmark te zorgen, dan kun je je kind (onder begeleiding van jou) daarvoor opgeven via Padlet. Er zijn tijdsblokken van 20 minuten. Als kinderen samen willen spelen houden we een maximum van twee kinderen per tijdsblok aan.


De Grabbeljurk

Ook onze geweldige grabbeljurk zal weer rondwandelen. Hiervoor hebben we nog enkele ouders nodig die de jurk willen dragen. Plus… de vraag of ieder kind 4 kleine leuke cadeautjes zou willen inleveren, ingepakt en wel, om de jurk mee te vullen. Inleveren kan in de bibliotheek. Daar zetten we een mand/doos voor klaar. Denk bij de cadeautjes aan kleine dingetjes uit je kast of van de kringloop. Liever geen plastic!

Strippenkaart

Voor de kinderen is er weer een strippenkaart te koop. Met deze kaart kun je de knutsels kopen grabbelen en dingetjes op de markt kopen bij de verschillende kramen. De strippenkaart kun je kopen voor 5 euro.


Laten we er samen weer een prachtige dag van maken!

Namens de werkgroep

warme groet,

Stephanie



Muzikale ouders gezocht!

Voor onze jaarfeesten zijn wij op zoek naar ouders die een muziekinstrument bespelen en het leuk vinden om af en toe een muzikale bijdrage te leveren. Speel je gitaar, piano, viool, accordeon of een ander instrument? Dan horen wij graag van je! Samen zorgen we voor extra sfeer en gezelligheid tijdens onze activiteiten. Interesse? Neem gerust contact op met Sterre, juf klas 4.

Sprookjestuin

Van zaterdag 26 oktober t/m donderdag 31 oktober wordt de heemtuin weer omgetoverd tot Sprookjestuin. Wie dan door de heemtuin wandelt, vindt er vast de prinses op de erwt, Holle Bolle Gijs en natuurlijk Klein Duimpje. Er zijn ook de wat meer moderne figuren, zoals Pluk van de Petteflet. En wie durft kan ook met de heen-en-weer-wolf een tochtje varen. De Vriendelijke Vertelheks leest voor uit boekjes en wie zijn oren heel goed spitst, kan de slapende reus horen snurken. Rapunzel is er dit jaar ook weer bij, net als de spin Anansi en het Heem Monster. Voor kinderen is er een speurtocht die je door de hele tuin leidt. Als je alle letters vindt, dan weet je ook waarom het haar van Rapunzel niet helemaal tot op de grond hangt…
De creaties zijn gemaakt door verschillende kunstenaars; Anja Jonker, Marije Samuels en Amber Paans. Verder worden we ondersteund door de muzikanten Jan van der Schaaf en Anton Greefkes en tientallen vrijwilligers.
Reserveer van tevoren je entreebewijs, dan weet je zeker dat er plek is op het tijdstip dat jij wilt komen. De tuin gaat open om 10.00 uur en sluit om 16.00 uur (toegang tot 15.00 uur).

Gezocht: Coördinator Educatie (24 uur)

Het Zaans Natuur en Milieu Centrum zoekt een nieuwe collega die kinderen wil inspireren en enthousiasmeren voor natuur en milieu. Misschien iets voor jou, of ken je iemand die hierbij past? Bekijk dan onderstaande vacature en deel deze gerust verder.

Klik hier voor de vacature.

Prikbord

  • In de herfstvakantie wordt de Heemtuin omgetoverd tot Sprookjeswoud. Klik hier voor meer informatie.

  • De herfstvakantie komt er weer aan en op Boerderij Zorgvrij is er in deze periode weer van alles te doen. . Klik hier voor meer informatie.

  • De Maaktafel is iedere woensdag van 13:00u tot 16:00u geopend in De Bieb Zaandam voor kinderen vanaf 3 jaar. Deelnemen is gratis. Aanmelden is niet nodig, je kan gewoon binnenlopen. Ouders/verzorgers blijven aanwezig. Klik hier voor meer informatie.